PT technický

Škola sice skončila, ale naši Nadaní přivítali začátek letních prázdnin technickým přívesnickým táborem, aby se opět něčeho nového přiučili a něco zajímavého si zkusili ze světa techniky.

Den první
Tábor byl rozdělen do třech dnů od 2. 7. do 4. 6. 2018. První den jsme začali elektrodílnou, kde jsme tvořili elektronické brouky citlivé na světlo (jako jsme dělali v předchozí elektrodílně) a kdo už měl brouka hotového, tak si vyrobil elektronickou hrací kostku, která náhodně generuje čísla od jedné do šesti a zobrazuje je pomocí LED diod, uspořádaných jako na klasické kostce.

Někteří rychlíci si dokonce stihli vyrobit brouka ve velmi krátké době, proto si pak mohli udělat i hrací kostku. Každý si zároveň vyzkoušel práci s SMD součástkami a jejich pájení, při výrobě blikajícího smajlíka.

Den druhý
Druhý den jsme jeli na exkurzi na Fakultu elektrotechniky a komunikačních technologií na Brněnském Vysokém učení technickém, aby jsme si vyslechli přednášku o létání s dronem s ukázkou. Na této přednášce jsme se naučili spoustu faktů, které se nám později hodily při natáčení filmu.

Nadaní zde zavítali i do Elektrikária, kde si zábavnou a hravou formou vyzkoušeli různé elektrofyzikální pokusy a hry. Děti mohly navštívit celkem 15 stanovišť s interaktivními exponáty, např. hudebně nadané děti si mohly zkusit zahrát na holografickou harfu.

Po návštěvě fakulty jsme se šli podívat do Technického muzea. Zde jsme si prohlédli všechna patra. Některé zaujala část se starými vozy, jiné fungování parních motorů, ale nejvíce mladé nadané bavilo uplatnit své zkušenosti hlavně v interaktivní části muzea - technické herně.

Den třetí
Poslední den provázelo filmařské umění a technické dovednosti spojené s natáčením. Kinematografie je velmi rozsáhlý obor, kde se nabízí spousta profesí. Děti si zkusily od každé dílčí části tvoření filmu něco.

Dopoledne měly rychlou přednášku o tom, jak se takový film tvoří, co se skrývá v příběhu a jaké techniky na jaký žánr zvolit. Poté začali s vymýšlením napínavého příběhu. Když jej měli, sepsali scénář, vymysleli druhy záběrů, které pro svůj film využijí a začali s přípravami. Pak šli létat s dronem, aby si osahali techniku natáčení z ptačí perspektivy a odpoledne své přípravy využily k natáčení jejich vlastního filmu - Bílovická záhada.

Na konci dne svůj film pomohly sestříhat a ozvučit (najít hudbu, oruchovat a nadabovat). Když měli nadaní poslední postprodukční část za sebou, uspořádali jsme promítání premiéry jejich filmu pro rodiče a známé.

FOTO | VIDEO